USG w algorytmie endometriozy
W rękach doświadczonego eksperta badanie ultrasonograficzne jest bardzo skutecznym i czułym narzędziem służącym rozpoznaniu endometriozy. Badanie to jednak, w tak zwanym „algorytmie endometriozy”, istotnie różni się od przesiewowego (wykonywanego niejako „przy okazji” badania ginekologicznego) dopochwowego badania USG. Istotne znaczenie ma tutaj odpowiednie przygotowanie pacjenta, ale przede wszystkim zakres mapowania anatomicznych obszarów miednicy mniejszej i jamy brzusznej przez eksperta wykonującego to badanie. Dlatego niezwykle ważne jest zarezerwowanie na to badanie odpowiedniej ilości czasu – badanie to bowiem musi być przeprowadzone bez presji czasu powodowanej oczekiwaniem kolejnego pacjenta. Znaczenie mają również wskazania do tego badania – zasadniczo zarezerwowane jest ono dla pacjentek z rozpoznaną chorobą, które chcą precyzyjnie poznać jej zakres. Szczególnie zalecamy takie badanie pacjentkom przed planowanym leczeniem operacyjnym, gdyż jego wynik posłuży do ustalenia planu leczenia. W trakcie kontaktu głowicy ultrasonograficznej z ogniskiem endometriozy pacjentka może odczuwać ból. Ważne jest, by powiedzieć o tym osobie wykonującej badanie – ta informacja jest pomocna w precyzyjnym określeniu rozprzestrzenienia się choroby.
Wizyta pierwszorazowa – endometrioza
W trakcie pierwszego spotkania lekarz zbiera z pacjentką szczegółowy wywiad. Podczas takiej rozmowy poruszanych jest wiele obszarów, w których endometrioza wpływa na jakość życia pacjenta. Należą do niech przede wszystkim: bolesne miesiączki, bóle brzucha niezwiązane z cyklem, problemy jelitowe, bolesność przy oddawaniu moczu i jego częstość, bolesne współżycie, cykliczne bóle głowy, a także problemy z zajściem w ciążę. Kolejny etap to badanie fizykalne na fotelu ginekologicznym oraz uzupełniające (przesiewowe) badanie ultrasonograficzne. Na podstawie tak zebranych informacji wspólnie ustalany jest dalszy plan działania. Na tym etapie lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne, leczenie operacyjne lub poszerzenie diagnostyki o USG w algorytmie endometriozy, rezonans magnetyczny czy też konsultację ze specjalistą innej niż ginekologia dziedziny.
Jak należy przygotować się do badania USG w algorytmie endometriozy
Ze względu na zakres i specyfikę badania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie jelitowe i stosowanie się do poniższych zaleceń. W przeciwnym razie badanie może dawać niepełny obraz choroby.
Jak przygotować się do USG w algorytmie endometriozy
- W przeddzień badania należy stosować dietę płynną i półpłynną (np. krem warzywny, jogurt, kisiel). W tym dniu również, w celu oczyszczenia jelit, należy w porze obiadowej zażyć 1 saszetkę produktu leczniczego przepisanego przez lekarza. Drugą saszetkę należy spożyć po 5 h.
Rozpuszczanie: zawartość saszetki należy rozpuścić w filiżance wody, wypić i nie popijać przez 10 minut od wypicia. Następnie należy przyjąć 1,5-2 l różnych klarownych płynów w ilości ok. 250-400 ml/h
- W dniu badania należy przyjmować jedynie klarowne płyny (woda niegazowana, sok jabłkowy, elektrolity), można również zjeść rosół. W razie potrzeby można jeść cukierki typu landrynki.
- Zaleca się nie oddawać moczu bezpośrednio przed badaniem. Najlepiej, żeby pęcherz był częściowo wypełniony.
- Badanie można przeprowadzić w dowolnej fazie cyklu, także w trakcie miesiączki, jednakże najlepszym momentem do jego wykonania jest I faza cyklu.
Ze względu na swoją specyfikę badanie może powodować odczucia bólowe. Ważne, by informować o tym osobę badającą, gdyż określenie lokalizacji bólu jest elementem badania. Jeżeli pacjentka ma podejrzenie, że z powodu silnych dolegliwości bólowych badanie będzie u niej niemożliwe do wykonania, wówczas zaleca się na około 30-60 min przed badaniem zastosować lek przeciwbólowy (np. ibuprom, ketonal, nimesil) oraz rozkurczowy (np. nospa, buskopan).
Koszt badania to 700 zł, czas trwania od 40 min do 60 min.